• NÁZOV ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

Duša sa zafarbí farbou svojich myšlienok.“

Marcus Aurelius

Duša človeka je veľmi krehká. Už od útleho veku je potrebné dbať na jej čistotu a ochranu pred nepriaznivými vplyvmi okolia. Práve farby sú jednou z prvých vecí, ktoré sa ako deti naučíme rozpoznávať. Vzbudzujú rôzne emócie a evokujú v nás spomienky. Ich vnímanie je ale u každého subjektívne.

Školský vzdelávací program pod názvom Farebný svet detí je zameraný na pestrosť a rozmanitosť podnetov rozvíjajúcich zdravú a sebavedomú osobnosť dieťaťa. Osobnosť, ktorá sa chce učiť, chce sa hýbať, buduje si zmysel pre zdravý životný štýl, prosociálne správanie, environmentálne cítenie. Snaží sa priblížiť deťom svet ich očami – veselo, radostne, tvorivo – aj pomocou farieb, lebo všetkému v živote pripisujeme svoju farbu. Nič nie je iba čierne alebo iba biele. Inakosť a nevyhnutnosť jej rešpektovania potvrdzujú aj zameranie, profilácia a kurikulum školy. Názvy samotných tried, z ktorých má každá svoje zameranie, no navzájom sa prelínajú a dopĺňajú. Rovnako ako aj rôzne sociálne skupiny, ktoré sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu našej inštitúcie, t. j marginalizované skupiny Rómov, deti z neúplných rodín, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, deti cudzincov, deti s nadaním. Kľúčovým prvkom kurikula školy je akceptácia jedinečnosti každého dieťaťa.

Pôsobenie na detskú myseľ i telo čo najpestrejšie, ich pomáha formovať v každej vzdelávacej oblasti. Uplatňovaním zážitkových, bádateľských, experimentálnych aktivít, krúžkových činností umožňuje všetkým deťom oboznamovať sa s vecami zábavne a netradične. Školský vzdelávací program Farebný svet detí zahŕňa okrem iného aj mnoho interných projektov, ktoré pripravujú deti na bežný život a rozširujú ich obzory či už v umeleckom, jazykovom či športovom smere. A to všetko v súčinnosti dieťa - rodič - učiteľ.

Komplexná zmes aktivít namiešaná primerane každej vekovej kategórii obohatí detské vnímanie sveta o množstvo zaujímavých skúseností a poznatkov práve hravým spôsobom. Osvojenie si týchto zručností a pozitívne prekonávanie problémov mu môže v budúcnosti veľakrát pomôcť správne sa rozhodnúť.

VLASTNÉ CIELE A POSLANIE VÝCHOVY A VZDELÁVANIA A ZAMERANIE MATERSKEJ ŠKOLY

Zameranie

Z podmienok školy, evalvácie, autoevalvácie a SWOT analýzy vyplynuli nové možnosti rozvoja detí ako aj dospelých a to v oblastiach:

• zdravotná výchova a rozvoj pohybových aktivít,

• environmentálna výchova,

• prosocionálny výchovný štýl, humanizácia školského prostredia.

Prostredníctvom aktivít z týchto oblastí a prostredníctvom činností školy, získavajú všetci zúčastnení vedomosti a zručnosti z oblasti:

• ochrane človeka a zdravia,

• pestovaniu zdravého životného štýlu,

• psychomotorickému rozvíjaniu,

• osobnostnému a sociálnemu rozvíjaniu,

• k rozvoju v oblasti multikultúrnej výchovy,

• tvorivosti, a to formou prípravných ročníkov a interných projektov.

Materská škola, Tatranská 21, 064 01 Stará Ľubovňa, je miesto, ktorej hlavným úsilím je dosiahnuť, aby bolo dieťa:

• ŠŤASTNÉ ( veselé, zdravé, vyrovnané),

• DOBRÉ ( morálne, čestné a charakterné),

• MÚDRE ( tvorivé, zvedavé, s túžbou po objavovaní nových vecí),

• ZODPOVEDNÉ ( voči sebe, k ľuďom, k okoliu),

• AKTÍVNE ( samostatné, hravé, autentické).

Poslanie

• osvojovanie ( vedomosti, zručnosti, návykov, princípov, pravidiel, práv),

• vytváranie inkluzívneho prostredia,

• rešpektovanie osobitosti každého dieťaťa,

• zohľadňovanie jedinečnosti a následné akceptovanie,

• ovplyvňovanie školskej klímy( zvnútra von a naopak, angažovanosť všetkých zúčastnených).

Vlastné ciele

• Ovplyvniť životný štýl, celoživotné smerovanie pripomínaním svetových dní spojených so zdravým spôsobom života.

• Pravidelnými aktivitami: saunovanie, plávanie, lyžovanie, korčuľovanie, florbal, futbal, formovať zdravotné uvedomenie detí a ich vzťah k ochrane a podpore svojho zdravia.

• Prostredníctvom aktivít školy: Cvičí celá škola, Školská olympiáda( zimná, letná), Beh zdravia, Zumbovanie, Patríš medzi nás, Enviráčik, Ping a Pog, rozvíjať aktívny záujem a pozitívny vzťah k otázkam zdravotnej výchovy z hľadiska etiky, humanity a zodpovednosti za zdravie.

• Aktivitami Gymnastika pre najmenších, Malí atléti, Loptička Hopka, Zumbovanie predchádzať civilizačným chorobám, podporovať činnosť metabolizmu( trávenie a vylučovanie, peristaltika čriev, potných žliaz).

• Hrou na flautu, pohybovými aktivitami v priestoroch relaxačnej miestnosti, školskými projektmi Zdravé deti, šťastné deti, Zdravé detičky, Kamarátky lyže, Kamarárky korčule, Chodník zdravia, Čarovné flauty , Buď fit, posilňovať imunitu, prispievať k duševnej i fyzickej pohode.

• Zapájaním rodičov do aktivít ŠPZ, Evička nám ochorela, Kvapka krvi, Malý zdravotník pracovať osvetovo v oblasti zdravotnej výchovy, pôsobením cez dieťa na rodičov aktivizovať účasť na sprievodných aktivitách.

• V spolupráci s RÚVZ, OÚ Stará Ľubovňa, Červeným krížom, Hasičským zborom a Dopravnou políciou zvyšovať úroveň poznávania a praktickej zručnosti v oblasti poskytovania prvej pomoci, stomatohygieny, riešenia modelových situácií ohrozujúcich zdravie,

• Pedagógmi riadenou a systematickou preventívnou a edukačnou činnosťou učiť deti spoločne s rodičmi žiť zodpovedne voči sebe, ľuďom a blízkemu okoliu prostredníctvom projektov: Podpora ochrany detí pred násilím, Patríš medzi nás, Desegregačný plán školy.